Hemen Arayın

+90 535 547 43 46

E Mail Gönderin

info@learnandgo.com.tr

IELTS

IELTS Nedir, Nasıl Hazırlanılır?

Yurt dışında okumak için İngilizce öğretilen bir programa başvurduğunuzda, İngilizcenizin kabul edilebilir bir standartta olduğunu kanıtlamak için bir dil yeterlilik sınavına girmeniz gerekebilir. Farklı üniversiteler belirli giriş koşullarını yerine getirmenizi gerektirebilirken IELTS sınav puanınız ile Birleşik Krallık, Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda gibi ülkelerdeki eğitim kurumlarına başvurabilirsiniz. Peki, IELTS sınavı nedir, test yapısı ve hazırlanmanıza en iyi şekilde yardımcı olacak çalışma ipuçları dahil olmak üzere sınav hakkında bilmeniz gereken her şey rehberimizde. 

IELTS

IELTS nedir?

1989 yılından bu yana düzenlenen International English Language Testing System yani Uluslararası İngiliz Dili Sınav Sistemi, dünyada Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda gibi İngilizce konuşulan ülkeler başta olmak üzere aralarında Singapur, Hollanda, İsveç, Kanada’nın da bulunduğu toplamda 145 ülkede 10,000’den fazla sayıda kurum tarafından kabul edilmektedir. 
 
İngilizce ana diliniz değilse, yurtdışında İngilizce öğretilen bir eğitim programında okumak için başvurunuzun bir parçası olarak büyük olasılıkla IELTS sınav puanınızı göndermeniz gerekecektir. Üniversiteler, devlet kuruluşları ve özel sektör şirketleri tarafından kabul edilen IELTS, yurt dışında eğitimin ve çalışmanın anahtarıdır. 

IELTS

IELTS sınav yapısı nasıldır?

IELTS, İngilizcenizin standardını dört dil beceri alanında test eder: dinleme, okuma, konuşma ve yazma.

1. Dinleme
Sınavın ilk bölümü, anadili İngilizce olan kişiler tarafından kaydedilmiş dört metni, monologları ve konuşmaları dinleyeceğiniz 40 dakika uzunluğundadır. Konuşmacılar, İngiliz, Kuzey Amerika ve Avustralya gibi çeşitli İngilizce konuşan aksanlara sahip olacaklar. Kayıtlarda ifade edilen ana fikirleri ne kadar iyi anladığınızı test eden soruların cevaplarını yazmanız ve ayrıca bahsedilen belirli gerçekleri, üslubu ve konuşmacıların görüşlerini belirlemeniz gerekecektir. Her bölümü yalnızca bir kez duyacaksınız.
Birinci bölüm, iki kişi arasındaki günlük sohbetten bir alıntı, ikinci bölüm günlük sosyal bağlamda geçen bir monolog ve üçüncü bölüm, eğitim veya öğretim bağlamında, yani bir profesör ve öğrenciler arasındaki dört kişiye kadar olan bir sohbet olacaktır. Dördüncü bölüm, akademik bir konu hakkında bir monolog, yani bir üniversite dersinden bir alıntı olacaktır.

2. Okuma
Okuma IELTS bileşeni 60 dakikadır ve 40 sorudan oluşur. Bu sorular, yazılı bir metnin fikirlerini, ilerlemesini, belirli dilini ve kaydını ne kadar iyi anladığınızı test edecektir. Akademik  okuma testi tarzında analitik açıklayıcı değişebilir ve kitap, dergi, dergi ve gazetelerden kaldırılmıştır üç uzun metinler oluşur. Genel Eğitim  Test da kitap, dergi, gazete, bildirimler, reklamlar, şirket el kitapları ve kuralları otantik metinler oluşur, ancak bir gün için günlük bazda karşılaşma olasılıkları daha yüksek olacaktır, daha genel içeriğe sahip olan.

3. Yazma
Yazma testi iki bölümden oluşur ve toplamda 60 dakika sürer. Akademik  versiyonu bir grafiktir, tablo, grafik veya diyagram sunulan bilgileri ilk özetlemek adaylar gerektirir ya da açıklar. Sunulan verileri açıklamanız, kısa bir analizini sunmanız veya özetlenen süreçleri tanımlamanız gerekebilir. Daha sonra bir bakış açısı, argüman veya dil stili sunan bir uyarıya yanıt olarak kısa bir makale yazmanız gerekecek.

Genel Eğitim  sınavına giren öğrencilere  önce bir durum sunulur ve bunu açıklayan veya bilgi talep eden bir mektup yazmaları istenir. Mektubun tonu ve gerekli üslubu kişiselden resmiye kadar değişebilir. Ardından, testin Akademik versiyonunda olduğu gibi, bir bakış açısına, argümana veya soruna yanıt olarak bir makale yazmanız gerekecek, ancak bu daha gayri resmi olabilir.

4. Konuşma
Testin bu bileşeni, test tarihinden bir hafta öncesine kadar veya bir hafta sonrasına kadar olabilir. Test merkezinize bağlı olarak, diğer üç bileşenle aynı gün bir aradan sonra da olabilir. Bu, sınava başarıyla kaydolduğunuzda onaylanacaktır.
Konuşma sınavı üç bölümden oluşur ve toplamda yaklaşık 11-14 dakika sürer. Tüm konuşma testleri kaydedilir. Birinci  bölümde, öğrencilerin kendileriyle ilgili genel soruları yanıtlamaları ve iş, eğitim, ilgi alanları, aile, ev vb. hakkında genel sohbete katılmaları gerekecektir. Bu bölüm yaklaşık dört-beş dakikadır. Ardından, size iki dakikaya kadar konuşmanız gereken daha spesifik bir konu verecek bir kart verilecektir.
Kartı aldıktan sonra hazırlanmak için bir dakikanız olacak ve konuşmayı bitirdikten sonra aynı konuyla ilgili birkaç soruyu yanıtlamanız gerekecek. Üçüncü  bölümde, ikinci bölümde ele alınan konu hakkında size daha fazla soru sorulacak, ancak sınav görevlisi tartışma oluşturmaya ve kendi fikir ve yorumlarınızla katkıda bulunmanızı sağlamaya odaklanacaktır. Bu son bileşen yaklaşık dört-beş dakika sürer.

IELTS

Ne tür bir IELTS sınavına girmem gerekiyor?

İki tür IELTS sınavı vardır:  Akademik  veya  Genel Eğitim. Hangi sınava girmeniz gerektiği, başvurduğunuz kuruluşun türüne veya hangi ülkede bir programa başvurduğunuza bağlı olacaktır. Ev sahibi kurumunuz hangi sınava girmeniz gerektiği konusunda net olacaktır. Her iki test de aynı dinleme ve konuşma bileşenlerine sahiptir.  
 
Akademik
Çoğu uluslararası öğrencinin Akademik IELTS sınavına girmesi gerekecektir. Bu sınav, İngilizce konuşulan bir üniversitede veya yükseköğrenim kurumunda öğrenim veya eğitim programına başvuranlar için gereklidir. Hem lisans hem de lisansüstü düzeydeki programlara kabul, bu sınavın sonuçlarına bağlı olacaktır. Bazı profesyonel kurumlar da bu sınava girmenizi isteyebilir.
 
Genel Eğitim
Uluslararası öğrencilerin iş deneyimi ve seçilmiş eğitim programları için başvurdukları durumlarda, Genel Eğitim IELTS sınavına girmeleri gerekebilir. Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’da yurt dışında okumak için başvuran her öğrenci aynı zamanda Genel Eğitim sınavına da girmelidir.

IELTS

IELTS - TOEFL puan denklik tablosu

IELTS

IELTS ipuçları nelerdir?

IELTS sınavı, dil yeterliliğinizi test etmek için tasarlanmıştır ve bu nedenle çalışmanın en iyi yolu, kendinizi mümkün olduğunca çok sayıda anadili İngilizce olan kaynağa bakmak olacaktır. İngilizce film ve televizyon izleyin, gazete, kitap, web sitesi ve dergi okuyun. Sınav, farklı kayıtlar ve durumlar arasında İngilizce ile ne kadar iyi ilişki kurabildiğinizi test edecek, bu nedenle farklı bağlamlarda kullanılan İngilizceyi anlama şansınız ne kadar genişse, o kadar iyi. Bu açıdan mümkün olduğunca çok konuşma pratiği yapmaya çalışın!

IELTS

Learn & Go Academy bünyesinde IELTS Sınav Hazırlık Derslerimiz Nasıl İşlenir?

Öğrencilerimiz ne kadar süreyle ve ne yoğunlukta ders almaları gerektiğini belirlemek için öncelikle bir deneme sınavına girerler. Sınavın sonucu analiz edilir ve öğrencinin eksikleri belirlenip bu eksikler doğrultusunda bir ders programı çıkarılır. Eğer öğrenci eksiklerini biliyor ise, öğrencinin takviye almak istediği derslerden oluşan bir ders programı da çıkarılabilir. Öğrencilerimizi derslerine ek olarak belirli periyodlarda deneme sınavlarına sokarak, gelişimlerini yakından takip ederiz.
Dersler grup halinde ya da bireysel olarak işlenir. Grup derslerinde haftada bir deneme sınavı yapılır. Bireysel derslerde ise bu sayı daha fazladır. Sınavdan sonra eğitmeni sınavını okur ve öğrenci eğitmeniyle birlikte eksiklerini gidermeye yönelik bir çalışma yapar.